Tüylü Dostlarımızda Diş Sağlığı

❗️Araştırmalara göre tüylü dostlarımızın %80’i 4 yaşından sonra diş ve diş etleri hastalıklarıyla teşhis ediliyor. Normal karşılanan bu durumun önlenmesi için hepimizin ulaşabildiği bir besin kaynağı hakkında daha fazla bilgi edinmemiz gerekiyor. 

‼️Tamamı etten sıyrılmış kemiklerin, ısıl işlem görmüş kemiklerin, kemik şeklinde boya içeren kemiksi ürünlerin tüylü dostlarımıza servis edilmesi uygun değil. 

Şimdi tüylü dostlarımızın;

  1. 🦴  rahatlıkla yedikleri
  2. 🦷  yerken diş ve diş etlerini temizledikleri
  3. 🧠  gayret gösterirken zihinsel olarak tatmin oldukları ve rahatladıkları (mutluluğun uzun yaşam üzerindeki etkisini biliyoruz!) 
  4. 💘  son olarak ağızlarında oluşabilecek bakteri ve plakları yendikleri sırada temizledikleri için dolaylı yoldan kalp ve böbrek hastalıklarının oluşasına elverişli bir ortam yaratılmasını engelleyen etli kemikleri sıralayalım.
Tüylü dostun hangi kategoride?Hangi kemik dostuna uygun?
Kedi Dostlar ve 0-5 KG Köpek DostlarTavuk Boyun
5-15 KG Köpek DostlarHindi Boyun
15 KG Köpek DostlarDana Gerdan
Tüm Tüylü Dostlarımİlik İksiri*

✅ Raw For Us Menüsünden tüm etli kemikleri +4 derece buzdolabında çözdürdükten sonra bütün halde servis edebiliriz. Önerilerim tüylü dostlarımın boylarına en uygun ve en yüksek faydayı sağlayacak seçeneklerdir. Evde kemik hazırlamak isterseniz, market veya kasaptan aldığımız üzerlerinde bolca et bulunan taze kemik ürünlerini 4 gün -18 derece dondurucuda dondurduktan sonra çözdürerek servis edelim. Ağızlarından daha büyük ve tek parça halinde yutamayacakları kemikleri tüylü dostlarımıza vermemiz gerektiğini hatırlatıyorum!

*İlikli büyük taşıyıcı kemikler sertlikleri bakımından tüylü dostlarımızın dişlerine fazla yük koyacağı için tercih edilmemelidir. Bu tür kemikleri kullanacağımız alan uzun süreli kaynatma sonucu ortaya çıkan bağırsaklar için en hızlı iyileştirici gıda içeriği olan kemik suyunu hazırlamak için olacak. 

✨Zencefil, rezene tohumu ve daha fazla bitkisel içerikle tüylü dostlarımızın sağlıklarına koruyucu etki yapan vitamin ve mineral sağlayacılarını lezzetli bir yöntemle hayatlarına kattığımız İlik İksiri içeriklerinden ilham alarak evinizde de hazırlayabilirsiniz! 

🍖 Ne kemikten bahsederken iliğinden ve iksirinden bahsetmemek ne de bağırsaklardaki muazzam etkilerini bu yazıya sığdırmak mümkün! 

📌 Gelelim kemikteki kalsiyuma ve kemikten uzak durulması gereken zamanlara. Genel anlamda çiğ besinlerin hazırlığında %10 kemik oranı önerilir ve bu insanların kafasını karıştırabilir. Daha iyi bir gösterge kalsiyumun fosfora oranıdır. Bu oran 1:1-1.2 üzerine çıkınca tüylü dostlarımızın dışkılarının fazlasıyla sertleştiğini görebiliriz. 

Evde hazırladığınız besinleri dengelemek için etli kemikleri kullanamayacağınız durumlarda, bu durumlara örnek olarak:

  1.   herhangi bir sindirim yolu organını ilgilendiren ameliyat geçirildiyse yapıla
  2. ❌  ileri safha böbrek hastalığı varsa
  3. ❌  sadece kuru mama ile besleniyorsa çünkü midedeki pH seviyesi yüksek ihtimalle kemiği sindiremeyecek bazik ortamdır. 

Veya herhangi bir sebepten tüylü dostunuz kemik yemiyorsa taze üretilen yumurta kabuğu tozu kalsiyum ihtiyacını karşılayabilir. Bu yöntem besin ihtiyacını karşılamakla birlikte diş temizliği için etli kemiklerin yarattığı etkiyi yaratmaz.

Kemik yemeyen kedi ve köpek dostlarımın diş temizliği için önerilerim:

Tüylü dostun hangi kategoride?Hangi ödül dostuna uygun?
Kedi Dostlar ve 0-5 KG Köpek DostlarFreeze-Dried Tavuk/Hindi Göğüs Donuk Dana Yürek
5-15 KG Köpek DostlarKuzu Gırtlak/Dana Gırtlak
15 KG Köpek DostlarDana Gırtlak
Tüm Tüylü DostlarımDetoks İksiri

⭐️ Parça etlerin, kemik yemeyen tüylü dostlarımızın dişlerini temizlemek konusunda elimizdeki en iyi seçenek olduğunu söyleyebilirim. Kedi dostumuz veya minik köpek dostumuz için tercihine göre tavuk veya dana yürek eti freeze-dried veya donuk formda yapabileceğimizin en iyisi olabilir ve bu yeterlidir. Yediği içerik dişlerine yapışarak sonradan bakterilerin oluşmasına yol açacak nişasta, şeker veya kimyasal koruyucular içermez. 

⚡️ Gırtlak ödülleri köpek dostlarımız için haftada en az tüketildiğinde diş temizliğine ek eklemler için de glukozamin ve kondroitin takviyeleri yapar. 

🌸 Sindirim sağlığında büyük rol oynayan Detoks İksiri özel asit içeriğiyle bir dilim elmayla da evde basit bir biçimde taklit edebileceğimiz diş ve diş eti bakımının benim için vazgeçilmezi.

🥥 Tüm bunlardan sonra biraz daha ilgilenmek istiyorum tüylü dostumun dişlerini fırçalamak istiyorum diyenlere tek önerim: HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI! Elinize bir miktar alarak tüylü dostunuzun dişlerini parmaklarınız (huyunu suyunu siz bilirsiniz!) veya tüylü dostunuzun diş etlerine yumuşak şekilde dokunacak ve hassasiyet oluşturmayacak ona aldığınız bir fırçayla ovalayabilirsiniz. Eğer bir kaç dakikadan daha uzun süre ovalayabilirseniz Hindistan Cevizi yağının dişleri gözle görülür şekilde temizlediğini göreceksiniz. En güzeli yanı da tüylü dostunuzun yuttuğunda faydalandığı bir besin içeriği olması!

🙋🏻‍♀️ Deneyimlerinizi, yorumlarınızı ve sorularınızı paylaşırsanız çok mutlu olurum!

You are currently viewing Tüylü Dostlarımızda Diş Sağlığı
Raw Meat With Bones at Raw For Us Natural Tooth Brush / Çiğ Etli Kemik Raw For Us'ta Doğanın Diş Fırçası

Bir cevap yazın