Kediler ve Çiğ Beslenme

“Taze ve dengeli besinler sunmak bir kedi için en faydalı ve en kritik karardır!” diyor Tracy Dion. Catcentric diye bir Facebook Grubu ve müthiş bir blog sayfası hazırlamış. Kedi dostlarla yaşayan insanlara çiğ beslenme yapmaları için bilgi dağıtıyor. Ondan biraz alıntı yaparak aktarmak istiyorum!

“En pratik yolu bir işletmeden almanızdır. İçeriklere dikkat etmelisiniz. Kediler için fazla sebze kullanan ürünleri tercih etmemelisiniz!” diyor. Burada Ketojenik Mama içeriği ile ilgili bir açıklama yapayım; çok az miktarda ve kansere yönelik etkileri sebebiyle kabak kullanmaktayız. Kedi dostlarımıza yönelik diğer formüllerde sebze içeriğimiz bulunmamaktadır.

Kedilerin Geçiş Süreci

“Bütün kediler çiğ beslenmeye geçirilebilir! Bazıları diğerlerinden daha uzun sürede geçebilir, onlar için farklı yollar denemek gerekebilir. Ne yedirmek istiyorsanız yanında maması da olacak şekilde bir parça bırakarak tanışmasını sağlamanız gerekir. Yedikçe de miktarı artırıp eski mamanın miktarını azaltabilirsiniz. Hemen yemeyebilir, bozulacak bir ürünse çöpe atabilirsiniz. Denemekte ısrarcı olarak ve mama kabında sürekli mamaya erişimi olması yerine yiyeceği zamanları sınırlayarak alışmasına yardımcı olabilirsiniz.”

Kendi kedisini bir evcil hayvan mamasının kontaminasyonu sebebiyle kaybetmiş olan Tracy işlenmiş mama üreticilerini kontrol eden bir yönetmeliğin yetersiz olduğunu söylüyor.

Çiğ yiyecekleri pişirmek bazı besin değerlerinin kaybına yol açtığını hatırlatıyor. Önce yalnızca kemiksiz et tüketimine alıştırılan kedi dostlarımızın sonrasında elimizle kırabileceğiniz kemikleri yemeleri gerektiğini hatırlatıyor.

Davranışa Etkisi

“Eğer nevrotik, depresyonda, üzgün veya pasif agresif bir kediniz varsa olabildiği kadar büyük parçalar vermenizi öneririm. Yiyeceğinde çaba sarfetmesi davranışlarını da olumlu etkilyor!”

Veterinerinizle Çiğ Beslenme Sohbeti

“Veterineriniz çiğ beslenmeye karşı olabilir. Ayrıca çiğ beslenme yapan insanların yaptıkları hataları da görmüş olabilirler. Sadece et yiyen kediler kalsiyumu dengeleyemezse kemikleri zarar görür. Gerekli mineral ve vitaminleri alamadıkları tam ve dengeli çiğ beslenme yapılamayan durumlarda veterinerler üzücü sonuçlarla karşılaşabilir.

Eğer veterineriniz sizinle bu konuda size zor yapıyorsa fikirlerinin neden çiğ beslenmeye karşı olduğunu sormanızı öneririm. Eğer anlaşamıyorsanız, çiğ beslenmeye en azından açık bir veterineri görmenizi öneririm.”

Hastalıklara Etkisi

“Çiğ beslenme bir çok kedi hastalığında iyileşmeye yol açabilir. Daha mutlu ve daha arkadaş canlısı olabilirler. Daha sağlıklı ve canlı olurlar. Kasları daha güçlü ve tüyleri daha parlak. Enerjileri daha yüksek ve kesinlikle yaşam dolu olurlar! Bunu deneyimlemeyen birine anlatmak gerçekten zor olabilir fakat inanılmaz bir değişim!

Kalp hastalıkları, böbrek hastalıkları, obezite, yaşlılıkla elen problemler özellikle hareket edememek ve ağrılarla ilgili bütün durumlarda iyileşme gördüm.

Normalde kediler tüy kusmaz! Çiğ beslenen kedilerde 10dan 9u kronik olarak kusmayı bırakır!”

Ben sitede ilginizi çekeceğini düşündüğüm yerleri kısaca çevirdim, daha fazlası için CatCentric sitesini ziyaret edebilirsiniz!

You are currently viewing Kediler ve Çiğ Beslenme

Bir cevap yazın