Bıldırcın Yumurtası Harikaları

Canım annem de küçükken bize bıldırcın yumurtası haşlar yedirirdi! Şimdi de ben çocuklarıma yediriyorum 🙂 Ayrıca bıldırcının harikalarını öğrendikten sonra kendime de o sabah bıldırcın yumurtasıyla kahvaltı hazırladım! Ne kadar hoş!

Ekmek, vegan peynir (vegan değilim ama tadı enfes!), avokao, bıldırcın yumurtası ve jalapeno

Bıldırcın yumurtası kedi ve köpek dostlarımızın menülerine ekleyebileceğimiz besleyiciliği yüksek ve fiyatı uygun bir içeriktir. Çiğ yedirildiğinde vitamin A, riboflavin, folik asit, vitamin B12, yağ asitleri ve selenyuma ek amino asitlerin neredeyse tamamını içeren bir besin kaynağıdır.

Yumurta doğanın sunduğu mükemmel gıdalardan biridir ve yalnızca çiğken tüm faydalarını sağlayabilirler. Pişirmek çoğumuz için daha kabul edilebilir gibi görünse de, pişirildiklerinde çoğu özelliğini yitirirler.

Dostlarımıza yumurtayı çiğ vermemizi engelleyen korku salmonella ile ilgilidir. Bıldırcınlara özel olarak, vücut ısıları tavuklarınkinden çok daha yüksek olduğu için salmonella taşımazlar ve yumurtalarına da aktarmazlar.

Bütün yumurtaların besleyiciliği yüksek ve içerikleri zengindir fakat bıldırcın yumurtalarının bir çok değeri daha fazla taşıdığını görebiliriz.

Bıldırcın yumurtası büyüklük olarak tavuk yumurtasının beşte biri kadardır ve çiğ sunulduğunda tek bir tanesinde ölçülen besin değerleri aşağıdaki gibidir.

Protein: 1.17 g (tavuk yumurtasında 6.28 g)
Fat: 1 g (tavuk yumurtasında 4.75 g)
Vitamin A: 48.9 IU (tavuk yumurtasında 244 IU)
Vitamin E: 0.1 mg (tavuk yumurtasında 0.5 mg)
Riboflavin: 0.1 mg (tavuk yumurtasında 0.2 mg)
Vitamin B6: 0.0 mg (tavuk yumurtasında 0.1 mg)
Folate: 5.9 mcg (tavuk yumurtasında 23.5 mcg)
Vitamin B12: 0.1 mcg (tavuk yumurtasında 0.6 mcg)
Demir: 0.3 mg (tavuk yumurtasında 0.9 mg)
Fosfor: 20.3 mg (tavuk yumurtasında 95.5 mg)
Potasyum: 11.9 mg (tavuk yumurtasında 67 mg)
Çinko: 0.1 mg (tavuk yumurtasında 0.6 mg)
Selenyum: 2.9 mcg (tavuk yumurtasında 15.8 mcg)

Enerjiyi Yükseltir
Müthiş bir yağ kaynağıdır ve yağ tüylü dostlarımızın enerji üretiminde kullandıkları birincil kaynaktır. Demir açısından da zengin olması bakımından enerjinin yükselmesine yardımcı olur.

Deri, Tüy ve Göz Sağlığını Destekler
Riboflavin yani vitamin B2 içeriği deri, tüy ve gözlerin sağlığını desteklemekte çok etkilidir ve alyuvarların üretiminde rol oynar.

Bıldırcın Yumurtası Tüketimi
Tüylü dostlarımızın menülerine eklediğimizde aşırıya kaçmamamız önerilir. Her zaman için denge en önemlisidir! Kedi ve köpeğinizde denemeler yaparak toleransına uygun şekilde beslediğinizde besin takviyesi yerine geçer. Eğer tüylü dostunuz sindirimde güçlük çekerse ya çok fazla eklemişsiniz, ya da miktarı çok hızlı artırmışsınız demektir. Bir süre ara verdikten sonra daha az miktarlarda tekrar denemeniz mümkündür!

You are currently viewing Bıldırcın Yumurtası Harikaları

Bir cevap yazın