Taze, güvenilir ve doğalarına uygun gıdalar tüylü dostlarımızın hayat kalitelerinde %100 fark yaratıyor. Üretim ve hizmet bütünlüğü için gönülden çalışan Raw For Us Türkiye’de taze besinleri bilimsel araştırmalara ve ARGE’ye dayanarak geliştiriyor. 2018 yılında Zekeriyaköy’de başlayarak 2022 itibariyle Kocaeli’indeki yeni ve şirketimize ait tesisimizden tüm Türkiye’ye kargo hizmeti vermeye devam ederken tüm dünyaya erişimi geliştiriyoruz. Her alışverişinizle sokakta özgür yaşayan, bakım evleri, dernek ve barınaklarda koruma altında olan tüylü dostlarımıza sağlıklı besinlerimizi ulaştırmamıza katkıda bulunuyorsunuz.

İşlenmiş mamadan taze besinlere geçiş sürecinde yeni ham yapıdaki gıdaların mide ve bağırsaklardaki sindirimine destek amaçlı, Detoks İksiri ve Kolajen İksiri kullanımı önerilir –  beslenme değişikliğinde ve sindirim hassasiyetlerinde kullanımı etkilidir. 

Raw For Us ürünleri sentetik aroma ve katkı maddesi içermediği için çok nadir de olsa tüylü dostlarımızı teşvik etmek gerekebilir. Özellikle seçici kedi dostlarımız için;

  1. Tanımaları için bir kaç farklı zamanda servis etmek 
  2. İçme suyuyla ıslatarak sunmak (kemik/et/tavuk suyu da olabilir!)
  3. Sevdiği yaş bir mamaya/gıdaya karıştırmak
  4. Donuk Mamaları geçiş süresince hafifçe pişirmek mümkün. 

Geçiş için en son öğünlerinden kedi dostlarımız için 6-12 saat, köpek dostlarımız 12-24 saat açlık süresi önerilir. Prebiyotik ve probiyotik gıda karışımı Detoks İksiri ve Kolajen İksiri bu sürede kullanılabilir. Besin değişikliğine alışma sürecinde tüylü dostunuzun bünyesine göre değişen yoğunlukta geçici detoks etkileri gözlemleyebilirsiniz. Bu çiğ besinlerin vücutta yarattığı olumsuz tepkilerden öte, yeni ve iyileştirici besinler tüketildiğinde ortaya çıkan altyapı koşullarını ifade eder. 

Günümüzde kedi ve köpek dostlarımızın sıkça hastalanmalarının ve erken ölmelerinin sebebini beslenmeye bağlayan bir çok araştırma sürüyor. İlk işlenmiş evcil hayvan maması 100 yıl önce üretildi. Sanayide insanlar için gıda veya giysi olarak kıymet görmeyen hayvan parçalarının kimyasal yıkama, yüksek ısı ve basınç işlemleriyle mikrobiyolojik olarak dezenfekte edilerek un haline getirilmesi ve ekonomiye geri kazandırılması büyük işletmelerin dikkatini çekti. Mama üreticileri farklı kalitelerde hayvansal yan ürünleri alarak büyük miktarda bağlayıcı karbonhidrat kaynaklarıyla (mısır, pirinç veya soya en çok kullanınanlar; tahılsız tariflerde bile bezelye ve patates unları veya nişastaları kullanılır, etiketlere göz atınız!) şekillendirir, besin değerlerini yüksek ısı ve basınç işlemlerinden sonra vitamin premiksleriyle yükseltir ve raf ömürlerinin uzatılması için katkı maddeleri ve koruyucuları kaçınılmaz olarak ekleyerek, tüylü dostlarımıza çekici gelmeleri için sentetik aromalar ile spreyler ve size çekici gelmeleri için içeriklerine tezat canlı renkte parlak paketlerde yıllarca beklemeye başlayan mamalar üretirler. Mama üretimi hakkında derinlemesine öğrenmek isteyenler için:  Faydalı Linkler

Mümkün olan en az seviyede işlenmiş, yalnızca kıyma çekilip, harmanlanıp, dondurulmuş olan, sentetik ve koruyucu içermeyen beslenme tipine Çiğ Besleyen Veteriner Hekimler Topluluğu beslenmenin altın standardı adını veriyorlar. Neden çiğ derseniz… Pişirdiğimizde vitamin ve mineraller büyük çoğunlukla etkisiz hale geliyor, amino asitler çok hızlı bozuluyor ve kısa vadede geçiş sürecinde veya hastalıklarda seçicilik sebebi ile hafifçe pişirilmesi önerilse de uzun vadede deride hassasiyetlere yol açabiliyor. Bu sebeple freeze-dried mama ile tanıştım! Bazı dostlarımın doğrudan geleneksel donuk lezzetlere geçiş yapmadığını gözlemleyince bir çözüm araştırırken freeze-drying teknolojisine Türkiye’de ilk defa tüylü dostlarımız için yatırım yaptık. Çiğ gıdanın nemini aldığı için kuru yapısıyla seçici dostlarımıza yapısı bakımından daha tanıdık gelirken, mama kabında bekletmek ve yanımızda paket taşıma fırsatlarını sağlıyor! Normalde çiğ gıdayı servis ettiğimizde ortalama yarım saat içinde tüketilmeli yoksa çöpe atılmalıdır. Ayrıca buz çantası ile hazırlıklı dahi olsak, donuk lezzetleri yoldayken, ofisteyken veya tatildeyken servis etmek ve sonrasında yıkamak daha büyük zahmet. Freeze-drying seçici dostlarım için olduğu kadar hızlı yaşamları olan ve yine de iyi beslemek isteyen  bizler için gerçek bir hediye. Sağlıklı besinlere geçiş yapmak kadar sürdürülebilir bir düzen kurmak önemli! 

Ketojenik, faydalı yağ oranının yüksek tutulduğu, karbonhidratın sıfıra yakın olduğu (yeşil elma, kabak ve kırmızı lahana içeriklerden gelen karbonhidrat), protein yağa yakın ve daha az oranda kaliteli hayvansal kaynaklardan oluşturulduğu, antioksidanlarla zenginleştirilen beslenme tipine verilen addır. 1:1 oranında ketojenik tarifimiz uzun vadeli beslenme için uygundur. Metabolik rahatsızlıklar sebebiyle bize ulaşan dostlarımıza ketojenik tarif temelli beslenme üzerine zengin yağ içerikleri (zeytinyağı, hindistan cevizi yağı veya sade yağ) eklenerek oran 1:1,5 – 1:2 – 1:2,5 seviyelerinde ketosis takibi için yükseltilebilir. Veteriner Hekiminizle birlikte bizimle iletişime geçin! 

Şimdi Ketojenik tarifimize ek iyileştirici gıdalar serisinde Eklem Dostu ve Deri Dostu tarifler de eklendi. 

Taze dana, tavuk, hindi, kuzu et ve sakatatlarını protein kaynakları olarak temel alıyor, yumurta, kefir, zeytinyağı, zerdeçal, adaçayı, rezene tohumu ve şimdi kendi üretimimiz pancar turşusu ve kefir gibi içeriklerle Raw For Us menüsünün tüylü dostlarımızın besin ihtiyaçlarını en iyi şekilde desteklemesini sağlıyoruz. Tüm içeriklerimizi taze satın alıyoruz. Dana eti için Yalçın Et, Tavuk için Gür Tavuk, Sakatat İçin Dostlar Sakatat kuruluşlarını tercih ediyoruz. Tesislerini gezerek, denetim altındaki izlenebilirlik prensiplerimize uygun bulduğumuz işletmeleri tedarikçi listemize satın alınacak hammaddelerin analizlerinin gerçekleştirilmesinden sonra ekliyoruz. İçeriklerimizi ısıl işlem görmeden, koruyucu kullanmadan bütünlüklerini koruyarak ve güvenle saklayabileceğiniz şekilde sizlere ulaştırdığımız için başlangıçta hammaddenin tazeliği ve besleyeciliği yani kalitesi çok önemli. Bu hassasiyetimiz sayesinde Türkiye’de ilk defa özgün bir marka olarak çiğ evcil hayvan yemi üretmek üzere Tarım ve Orman Bakanlığı’nın onayını aldık. Hammaddeler ve son ürünler düzenli laboratuvar kontrolüne gönderilmektedir. Analiz Sonuçları

Yeni ve süper haber! Kafessiz Türkiye hareketine katılarak, tüm yumurtalarımızı 01 kodlu serbest gezen tavuklardan Naz Köy firmasından tedarik ediyoruz! Uluslararası büyük işletmelerin yeni katıldığı harekete henüz bebekliğinde 4. yılında bir kuruluş olarak yüksek olan hammadde maliyetlerimizi düşürmek yerine etik üretim prensiplerimizi yükseltmeye devam ederek iyi niyetli işletme örneklerine liderlik ediyoruz.

Amerika’da Duke’ta başlayan üniversite yıllarımın ülke ve yerleşik düzen özlemiyle son bulmasını takip eden süreçte Aslan’la tanıştım. Park ettiğim direğin üzerindeki bir ilanda adı “Çapul”du. Gezi Parkı olayları sırasında Taksim’de bulunan 6 aylık bu yavru sahiplenildiği evde diğer köpek dostlarıyla anlaşamıyordu. Evim küçücüktü. Üniversitede son sınıftım. Ailem tatildeydi. Kimseye sormadım. Düşünmedim. Kendi başıma verdiğim ve beni ben yapan ilk karardı. Hayatta aradığım her şeyi bulduğumu hissettim. Çok büyüdü sevgim. Köpek ve kedi dostlarımın sayısı hızla arttı. Çiğ besleyenler hakkında internette okuyup, o kadar vakti, gayreti nasıl ayırabiliyorlar, keşke ben de yapabilsem diye iç geçirdim. Kuru ve yaş mamalarla beslemeye devam ederken birlikte yaşadığım köpeklerimden biri 3 yıldır ısrarcı deri hastalığı sebebiyle tedavi görüyor, mama değiştiriyor ve iyileşmiyordu. Hiçbir protokol sonuç vermedi. Yakın zamanda Templeton, California’da yerinde ziyaret ederek birlikte çalıştığım Cheri Lucas (Cesar Millan Baş Eğitmeni) dostluğumuzdan ötürü İstanbul’a davetim üzerine beni ziyarete geldiğinde Julio’ya çiğ beslenmenin çözüm olacağını söyledi. İlk mamaları Amerika’daki uzman arkadaşlarının tavsiyeleri ve tarifleriyle birlikte benim mutfağımda hazırladık. Araştırmaya ilham olan çocuğumun hızlı ve kalıcı iyileşmesiyle birlikte bakımını üstlendiğim tüm kedi ve köpeklere bu gıdaları hazırlamaya başladım. Evde kendi bakımımdaki dostlarıma mama hazırladığım sürede de aldığım hammaddeleri ve hazırladığım mamaları İntertek Laboratuvarına test ettirdim. Bu konudaki heyecanım yakınlarımın ilgisini çekti ve kendi dostlarına da beslenme konusunda yardım etmemi istediler. Ortaklarım annem Emine Çakıroğlu, kardeşim Ece Çakıroğlu çok inandığım ve en iyisini yapmaya hevesli olduğum, Türkiye’de öncelikle bizler için yapılması gereken bir hizmeti eşsiz Raw For Us markasına dönüştürmem için yanımda oldular.

Veteriner Hekim değilim. Beslenme uzmanı değilim. Tariflerimiz dünya üzerinde yapılan tüm taze besleme araştırmalarının, katıldığım eğitimlerin ve okuduğum kitapların sentezidir. Ar-Ge sürekli ediyor. Kendi çocuklarımın ömrü uzun olsun diye çıktığım bu yolda pazarda görmeyi beklediğimizin ötesinde iyi niyetli ürünler gelişti ve her gün tekrar tekrar sınavlardan geçerek, faydalarını gözler önüne sermeye devam ediyor. Bu şaşırtıcı değil çünkü hiçbir lezzet güzel olduğu veya karlı olduğu veya çok satacağı için geliştirilmiyor. Çocuklarıma ne yedirmem gerektiğini öğreniyor, onların en iyi hangi içeriklerle yapılabileceğini buluyor, araştırmalar okuyarak konularında uzmanlaşmış küresel boyutta iş yapan yurt içi ve yurt dışı kaynaklarımıza danışıyor, teyit ediyor ve sonra hepimiz için kullanması keyifli hale getiriyorum. Sağladıkları faydalara odaklı üretilen tüm lezzetlerin kokusu ve dokusu da bir hayli güzel oluyor! 

En iyi Veteriner Hekimler taze besinleri öneriyor. Beslenmenin genel sağlık göstergelerini doğrudan etkilediğini kabul eden hekimler ve yönlendirmeleri için Çiğ Besleyen Veteriner Topluluğu sayfasını ziyaret edin rfvs.info 🙂

raw for us humangrade raw pet food fresh ingredients pet health
İÇERİKLERİMİZİN FAYDALARI