VET TALKS For Us Aslıhan Tan

Ankara’nın en sevilen hekimlerinden olduğunu anladığım Veteriner Hekim Aslıhan Tan’la sohbetimizde bir çok önemli konuya değindik.

Aşılama:

Her vakanın özelinde bağışıklık, yaş ve yaşam koşullarına uygun olarak hangi aşıların gerekli olduğununun kararını hekimlerin vermesi gerekiyor. Kritik durumlarda, bulaşma olabilecek koşullarda, aşıların eksiksiz yapılması önem taşıyor.

Pire ve Kene İlaçlama:

Gaita testi parazit tespiti yönündeki en etkili aracımız. Beslenme ve yaşam koşullarına bağlı olarak ilaçlama aralıkları belirlenebiliyor. Ayda bir ilaçlama önerilmiyor. Parazitlerin yaşam döngülerine uygun en sık 3 ayda bir uygulama yapılmalı. Tüylü dostlarımızı toksik yüklemen korumak amaçlı, Gaita testi ile ilaçlama yapılmasının gerekliliğini kontrol edilebiliyoruz.

B1 Vitamini (Tiamin) Eksikliği

Özellikle işlenmiş veya pişmiş gıda tüketen tüylü dostlarımızda tiamin eksikliğine bağlı olarak, kedilerde de FIP hastalığıyla karıştırılabilen, belirtiler gözlemlenebiliyor. Halsizleşme, kafa titremesi, hatta epilepsi benzeri sinirsel krizler… B1 vitamini ısı ile birlikte kayboluyor, dolayısıyla çiğ beslenen dostlarda sıkça rastlanan bir durum değil.

Veterinerlik Fakültesinde Beslenme Eğitimi

Sadece büyükbaş hayvanların tüketimine rasyon hazırlamaya dair eğitim görülüyor. Hayvan besleme ders kitabında kedi ve köpeklerin beslenmesi alanına ayrılmış üç sayfada kısaca önerilen ticari işlenmiş mamalardan bahsediliyor.

Yaşlı Kedi Bakımı

Yaşı büyük kedi dostlarımız “yaşlı teyzeler” gibi düşünebiliriz. Sevmediği akrabalarımızın, arkadaşlarımızın evimize gelmelerinden hoşlanmazlar. Yeni aile üyeleri istemezler. Yemeklerinin yerini bile değiştirsek bozulabilirler. Ayrıca kendilerini temizleyebilmeleri zorlaştığı için bakımlarına yardım etmemiz gerekiyor. Elbette taze besinlere geçerek deri, tüy, diş ve sindirim sağlığına katkıda bulunmak için hiçbir zaman geç değil!

Diş Temizliği

Çiğ beslenen tüylü dostlarımız etli kemiklerin tüketimiyle dişlerinin temiz kalmasını sağlayabiliyor. Daha önceden gelen tartar ve plakların profesyonel olarak temizlenmesi gereken durumlar olabilir. Henüz yavruyken alıştırdığımız tüylü dostlarımızın dişlerini fırça veya yumuşak bez yardımıyla temizlememiz de mümkün. Etli kemiklere ek, bütün veya iri kesim kuzu/dana yürek, bütün veya iri kesim kuzu/dana gırtlak ve iri kesim, çekirdeksiz yeşil elma da tüylü dostlarımızın dişlerini temizleyen gıdalara örnek.

Kedilerde Böbrek Hastalığı

Akciğerler ve böbrekler kedi dostlarımızın en hassas organlarıdır. Doğal su içme güdüleri fazlasıyla tanımlı olmadığından her odaya su kabı koymak teşvik edici olabilir. Kemik suyu gibi lezzetleri nemli gıdalar da bolca nem almasını sağlayabilir. Doğal nem oranı yüksek, kaliteli hayvan protein içerikli çiğ beslenme kedi dostlarımızın iç organlarının sağlıklı olmalarını destekler.

You are currently viewing VET TALKS For Us Aslıhan Tan

Bir cevap yazın