Hikayemiz

Amerika’da Duke’ta başlayan üniversite yıllarımın ülke ve “düzen” özlemiyle son bulmasını takip eden süreçte ilk defa bir köpek sahiplendim. Hayatta aradığım her şeyi bulduğumu hissettim. Köpek ve kedi dostlarımın sayısı hızla arttı. Çiğ beslenme meselesini internette okuyup, o kadar vakti, gayreti nasıl ayırabiliyorlar, keşke ben de yapabilsem diye iç geçirmiştim. Kuru ve yaş mamalarla beslenmeye devam ederlerken birlikte yaşadığım köpeklerimden biri 3 yıldır ısrarcı bir şekilde devam eden deri kaşıntıları sebebiyle kafalık takıyor ve mama değiştiriyordu. Hiçbir tedavi sonuç vermedi. Yakın zamanda birlikte çalıştığım Cheri Lucas beni ziyarete geldiğinde köpeğime çiğ beslenmenin çözüm olacağını söyledi. İlk mamaları Amerika’daki uzman arkadaşlarının tavsiyeleri ve tarifleriyle birlikte hazırladık. Araştırmaya ilham olan çocuğumun hızlı ve kalıcı iyileşmesiyle birlikte bakımını üstlendiğim tüm kedi ve köpeklere bu gıdaları hazırlamaya başladım. Evde kendi bakımımdaki dostlarıma mama hazırladığım sürede de aldığım hammaddeleri ve hazırladığım mamaları Intertek Laboratuvarına test ettirdim. Bu konudaki heyecanım yakınlarımın ilgisini çekti ve kendi dostlarına da beslenme konusunda yardım etmemi istediler. Ortaklarım annem Emine Çakıroğlu, kardeşim Ece Çakıroğlu çok sevdiğim, çok iyi bildiğim ve Türkiye’de yapılması gereken bir hizmeti bir girişime dönüştürmem için destek oldular. 

Ketojenik Tarif

Kedi ve köpek dostlarım için başlangıçta ve hassasiyet durumlarında kullanılacak Sade Tavuk Etli ve Sade Dana Etli tarifler var. Köpek dostlarım için sebze içeriği olan Sebzeli ve Ketojenik tariflerimiz var. Kedi dostlarımız için de Ketojenik tarifi üretiyoruz. Ketojenik, faydalı yağ oranının yüksek tutulduğu, karbonhidratın sıfıra yakın olduğu, protein oranının da ortalama miktarda ve kaliteli hayvansal kaynaklardan oluşturulduğu, antioksidanlarla zenginleştirilen beslenme tipine verilen addır. 1:1 oranında ketojenik olan tarifimiz uzun vadeli beslenme için uygundur. Kanser sebebiyle bize ulaşan dostlarımızda Veteriner Hekimleriyle birlikte Ketojenik Mama’ya ek yağ oranını zeytinyağı, hindistan cevizi yağı veya sade yağ kaynaklarıyla artırırız. 

İzlenebilirlik

Taze dana eti, tavuk eti, dana, kuzu ve tavuk sakatatlarını kaliteli protein kaynakları olarak temel alıyor, yumurta, kefir, zeytinyağı, zerdeçal gibi içeriklerle Raw For Us’ın mama ve ödüllerinin sağlığı her anlamda desteklemesini hedefliyoruz. Tüm içeriklerimizi taze satın alıyoruz. Dana eti için Yalçın Eti, Tavuk için Banvit ve Şenpiliç’i, Sakatat İçin Dostlar Sakatat’ı tercih ediyoruz. Tesislerini gezerek, denetim altındaki izlenebilirlik prensiplerimize uygun bulduğumuz işletmeleri tedarikçi listemize satın alınacak ürünün hammadde analizlerinin gerçekleştirilmesinden sonra ekliyoruz. İçeriklerimizi ısıl işlem görmeden, koruyucu eklemeden sizlere ulaştırdığımız için başlangıçtaki hammaddenin tazeliği, besleyeciliği yani kalitesi çok önemli. Bu hassasiyetimiz sayesinde Türkiye’de ilk defa özgün bir marka olarak çiğ evcil hayvan yemi üretmek üzere Tarım ve Orman Bakanlığı’nın onayını aldık.

Mama Tarihçesi

Günümüzde kedi ve köpek dostlarımızın sıkça hastalanmalarının ve erken ölmelerinin sebebini beslenmeye bağlayan bir çok araştırma sürüyor. İlk işlenmiş evcil hayvan maması 100 yıl önce üretildi. Sanayide insanlar için gıda veya giysi olarak işlenmeye uygun olmayan hayvan parçalarının tesislerde un haline getirilmesi ve ekonomiye geri kazandırılması büyük firmaların dikkatini çekti. Şimdi mama üretim tesislerinde farklı kalitelerde hayvansal türev ürünleri satın alan mama firmaları büyük miktarda mısır, pirinç veya soya gibi tahıl kaynaklarıyla, tahılsız tariflerde bile bezelye ve patates unları veya nişastalarıyla yüksek ısı ve basınç işleminden geçirilerek taneleştirilen, besin değerleri için ve raf ömürlerinin uzun olması için katkı maddeleri ve koruyucular eklenen, dostlarımıza çekici gelmeleri için sentetik aroma ile spreylenen paketli mamaları üretiyor. 

Naz Cakiroglu Signature