raw for us humangrade raw pet food fresh ingredients pet health

Raw For Us

Taze, güvenilir ve doğalarına uygun gıdalar tüylü dostlarımızın hayat kalitelerinde %100 fark yaratıyor. Üretim ve hizmet kalitesi açısından dünyadaki en iyi mama üreticisi olduğuna gönülden inandığım Raw For Us markasıyla Türkiye’ye ilk defa taze besinleri bilimsel araştırmalara ve iARGE’ye dayanarak geliştiriyoruz. Taze insan tüketimine uygun gıdalar hammaddemiz; lokanta gibi günlük, fabrika gibi kontrollü üretim yapılan İstanbul Anadolu Yakası Organize Sanayi Bölgesi Tuzla’daki tesisimizde, tüm dünya pazarı için kıymetli ve iyi niyetli ürünlerle memleket ekonomisine katkıda bulunuyoruz. Her alışverişinizle sokaktaki özgür kedi ve köpeklere, bakım evleri, dernek ve barınaklardaki ihtiyaç sahibi dostlarımıza sağlıklı besin hibelerimizi çoğaltıyorsunuz, bunu biliyor muydunuz? İyi Besle İyi Hisset!

Yeni Besinlere Nasıl Geçerim?

Kedi dostlarımız en son öğünlerinden itibaren 6-12 saat ve köpek dostlarımız 12-24 saat sonra taze besinlerle tanışsınlar. İşlem görmüş mamaların sindiriminden farklı olarak midede yüksek asitle sindirilen çiğ besinler, besin değişikliğine alışma sürecinde tüylü dostunuzun bünyesine göre değişen yoğunlukta geçici detoks etkileri gösterebilirler. Bu çiğ besinlerin vücutta yarattığı olumsuz tepkilerden öte, yeni ve iyileştirici besinler tüketildiğinde ortaya çıkan altyapı koşullarını ifade eder. Sindirim sistemindeki rahatsızlıkların çiğ besinlerle zaman içinde mümkün olduğu kadar onarılacağı gibi hassasiyet gösteren dostlarımız için prebiyotik ve probiyotik içerikli Detoks İksiri düzenli kullanımı mutlak tavsiyemizdir.

Mama Tarihçesi

Günümüzde kedi ve köpek dostlarımızın sıkça hastalanmalarının ve erken ölmelerinin sebebini beslenmeye bağlayan bir çok araştırma sürüyor. İlk işlenmiş evcil hayvan maması 100 yıl önce üretildi. Sanayide insanlar için gıda veya giysi olarak kıymet görmeyen hayvan parçalarının kimyasal yıkama, yüksek ısı ve basınç işlemleriyle mikrobiyolojik olarak dezenfekte edilerek un haline getirilmesi ve ekonomiye geri kazandırılması büyük işletmelerin dikkatini çekti. Şimdi mama üreticileri farklı kalitelerde hayvansal yan ürünleri alarak büyük miktarda bağlayıcı karbonhidrat kaynaklarıyla (mısır, pirinç veya soya en çok kullanınanlar. Tahılsız tariflerde bile bezelye ve patates unları veya nişastaları kullanılır, etiketlere göz atınız!) şekillendirir, besin değerlerinin yüksek ısı ve basınç işlemlerinden sonra vitamin premiksleriyle yükseltildiği ve raf ömürlerinin uzatılması için katkı maddeleri ve koruyucuların kaçınılmaz olduğu, dostlarımıza çekici gelmeleri için sentetik aromalar ile spreylenen ve size çekici gelmeleri için bolca renklendirilen içerikte ve parlak paketlerde yıllarca beklemeye başlayan mamalar üretiyorlar. Mama üretimi hakkında derinlemesine öğrenmek isteyenler için: 👁 Faydalı Linkler

Donuk ve Freeze-Dried Üretim

Mümkün olan en az seviyede işlenmiş, yalnızca kıyma çekilip, harmanlanıp, dondurulmuş olan, sentetik ve koruyucu içermeyen beslenme tipine Çiğ Besleyen Veteriner Hekimler Topluluğu beslenmenin altın standardı adını veriyorlar. Neden çiğ derseniz… Pişirdiğimizde vitamin ve mineraller büyük çoğunlukla etkisiz hale geliyor, amino asitler çok hızlı bozuluyor ve kısa vadede geçiş sürecinde veya hastalıklarda seçicilik sebebi ile hafifçe pişirilmesi önerilse de uzun vadede deride hassasiyetlere yol açabiliyor. Bu sebeple freeze-dried mama ile tanıştım! Bazı dostlarımın doğrudan geleneksel donuk lezzetlere geçiş yapmadığını gözlemleyince bir çözüm araştırırken freeze-drying teknolojisini Türkiye’ye getirdik. Çiğ gıdanın nemini aldığı için kuru yapısıyla seçici dostlarımıza daha tanıdık gelirken, mama kabında bekletmek ve yanımızda taşımak fırsatlarını sağlıyor! Normalde çiğ gıdayı servis ettiğimizde ortalama yarım saat içinde tüketilmeli yoksa çöpe atılmalıdır. Ayrıca buz çantası ile hazırlıklı dahi olsak, donuk lezzetleri yoldayken, ofisteyken veya tatildeyken servis etmek ve sonrasında yıkamak daha büyük zahmet. Freeze-drying seçici dostlarım için olduğu kadar bizler için, en hızlı yaşamları olan, dondurucudan mamayı bir gün öncesinde çıkarmaya veya bunu düşünmeye vakti olmayan, tüylü dostuyla mobil bir hayat yaşayan biz iyi niyetli insanlar için gerçek bir hediye. Sağlıklı besinlere geçiş yapmak kadar sürdürülebilir olması önemli! 

Ketojenik Tarif

Ketojenik, faydalı yağ oranının yüksek tutulduğu, karbonhidratın sıfıra yakın olduğu (yeşil elma, kabak ve kırmızı lahana içeriklerden gelen karbonhidrat), protein yağa yakın ve daha az oranda kaliteli hayvansal kaynaklardan oluşturulduğu, antioksidanlarla zenginleştirilen beslenme tipine verilen addır. 1:1 oranında ketojenik tarifimiz uzun vadeli beslenme için uygundur. Metabolik rahatsızlıklar sebebiyle bize ulaşan dostlarımıza ketojenik tarif temelli beslenme üzerine zengin yağ içerikleri (zeytinyağı, hindistan cevizi yağı veya sade yağ) eklenerek oran 1:1,5 – 1:2 – 1:2,5 seviyelerinde ketosis takibi için yükseltilebilir. Veteriner Hekiminizle birlikte bizimle iletişime geçin! 

Güvenilir Üretim

Taze dana, tavuk, hindi, kuzu et ve sakatatlarını protein kaynakları olarak temel alıyor, yumurta, kefir, zeytinyağı, zerdeçal, adaçayı, rezene tohumu ve şimdi kendi üretimimiz pancar turşusu ve kefir gibi içeriklerle Raw For Us menüsünün tüylü dostlarımızın besin ihtiyaçlarını en iyi şekilde desteklemesini hedefliyoruz. Tüm içeriklerimizi taze satın alıyoruz. Dana eti için Yalçın Et, Tavuk için Banvit, Sakatat İçin Dostlar Sakatat kuruluşlarını tercih ediyoruz. Tesislerini gezerek, denetim altındaki izlenebilirlik prensiplerimize uygun bulduğumuz işletmeleri tedarikçi listemize satın alınacak ürünün hammadde analizlerinin gerçekleştirilmesinden sonra ekliyoruz. Veteriner Hekim Mustafa Gül tedarik ettiğimiz hammaddenin standartlarımıza uygun kabülü ve HACCP yönetimine uygun üretimin kontrolünden sorumlu. İçeriklerimizi ısıl işlem görmeden, koruyucu kullanmadan bütünlüklerini koruyarak ve güvenle saklayabileceğiniz şekilde sizlere ulaştırdığımız için başlangıçtaki hammaddenin tazeliği ve besleyeciliği yani kalitesi çok önemli. Bu hassasiyetimiz sayesinde Türkiye’de ilk defa özgün bir marka olarak çiğ evcil hayvan yemi üretmek üzere Tarım ve Orman Bakanlığı’nın onayını aldık. Hammaddeler ve son ürünler düzenli laboratuvar kontrolüne gönderilmektedir. Analiz Sonuçları Örnekleri

Yeni ve süper heyecanlı haber! Kafessiz Türkiye hareketine katılarak, tüm yumurtalarımızı 01 kodlu serbest gezen tavuklardan tedarik edeceğiz! Uluslarası büyük işletmelerin yeni katıldığı harekete henüz 3. yılını tamamlamış olan bir kuruluş olarak yüksek olan hammadde maliyetlerimizi düşürmek yerine kaliteyi iyileştirmeye giderek iyi niyetli üretim örneklerine liderlik edeceğiz.

Naz @ Raw For Us

Amerika’da Duke’ta başlayan üniversite yıllarımın ülke ve yerleşik olmak özlemiyle son bulmasını takip eden süreçte ilk defa bir köpek sahiplendim. Hayatta aradığım her şeyi bulduğumu hissettim. Köpek ve kedi dostlarımın sayısı hızla arttı. Çiğ besleyenler hakkında internette okuyup, o kadar vakti, gayreti nasıl ayırabiliyorlar, keşke ben de yapabilsem diye iç geçirdim. Kuru ve yaş mamalarla beslemeye devam ederken birlikte yaşadığım köpeklerimden biri 3 yıldır ısrarcı bir şekilde devam eden deri kaşıntıları sebebiyle tedavi görüyor, mama değiştiriyor ve iyileşmiyordu. Hiçbir tedavi sonuç vermedi. Yakın zamanda birlikte çalıştığım Cheri Lucas beni ziyarete geldiğinde köpeğime çiğ beslenmenin çözüm olacağını söyledi. İlk mamaları Amerika’daki uzman arkadaşlarının tavsiyeleri ve tarifleriyle birlikte hazırladık. Araştırmaya ilham olan çocuğumun hızlı ve kalıcı iyileşmesiyle birlikte bakımını üstlendiğim tüm kedi ve köpeklere bu gıdaları hazırlamaya başladım. Evde kendi bakımımdaki dostlarıma mama hazırladığım sürede de aldığım hammaddeleri ve hazırladığım mamaları Intertek Laboratuvarına test ettirdim. Bu konudaki heyecanım yakınlarımın ilgisini çekti ve kendi dostlarına da beslenme konusunda yardım etmemi istediler. Ortaklarım annem Emine Çakıroğlu, kardeşim Ece Çakıroğlu çok inandığım ve en iyisini yapmaya hevesli olduğum, Türkiye’de öncelikle bizler 😉 için yapılması gereken bir hizmeti bugünkü adıyla Raw For Us markasına dönüştürmem için yanımda oldular.

Veteriner Hekim değilim. Beslenme uzmanı değilim. Tariflerimiz dünya üzerinde yapılan tüm taze beslenme araştırmalarının, katıldığım eğitimlerin ve okuduğum kitapların sentezidir. Ar-Ge sürekli devam etmektedir. Kendi çocuklarımı beslemek için çıktığım bu yolda pazarda karşımıza çıkmasını beklediğimizin ötesinde iyi niyetli ürünler gelişti ve her gün tekrar tekrar testlerden geçerek, faydalarını gözler önüne sermeye devam ediyor. Bu şaşırtıcı değil çünkü hiçbir lezzet güzel olduğu veya karlı olduğu veya çok satacağı için geliştirilmiyor. Çocuklarıma ne yedirmem gerektiğini öğreniyor, onların en iyi hangi içeriklerle yapılabileceğini buluyor, araştırmalar okuyarak bir taşla 5 kuş vuruyor, danışıyor, teyit ediyor ve sonra hepimiz için kullanması keyifli hale getiriyorum. Sağladıkları faydalara odaklı üretilen tüm lezzetlerin kokusu ve dokusu da bir hayli güzel! 

En iyi Veteriner Hekimler taze besinleri öneriyor. Eğer hekiminiz sizi desteklemiyorsa, beslenmenin genel sağlık göstergelerini doğrudan etkilediğini kabul eden hekimlere yönlendirilmek için e-mail yazın naz@rawforus.com 🙂

Naz Cakiroglu Signature